naslovna --> sadržaj --> uvod

Kako je sve nastalo...

Kada jedan poučava – dvoje uči!

Anonimus

Ovaj je edukacijski sadržaj rezultat zajedničkoga rada četvero studenata Sveučilišta u Rijeci i njihovih dviju profesorica.

Studenti četvrte godine Fizike i informatike na Filozofskom fakultetu u Rijeci Petar Jelača, Ana Lipošćak, Ana Maračić i Doris Šegota u akademskoj su godini 2007./2008. u sklopu informatičke grupe kolegija upisali kolegij Primjena hipermedije u obrazovanju koji vodi dr. sc. Nataša Hoić-Božić, doc. s Odjela za informatiku Sveučilišta u Rijeci. Ciljevi su toga kolegija upoznavanje studenata s pojmom i trendovima razvoja hipermedije u obrazovanju, njihovo osposobljavanje za korištenje i konfiguriranje hipermedijskih aplikacija te edukacija o izradi jedne takve internetske aplikacije za samostalno učenje tzv. coursewarea.

Grupa studenata je odlučila u sklopu svojih studentskih obveza zajednički izraditi veći edukacijski sadržaj, a za temu je toga rada odabran materijal iz povijesti fizike. U odabir sadržaja i materijala iz povijesti fizike uključila se dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić, doc. kao nositelj kolegija Povijest fizike na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci.

Nakon izvrsno obavljenoga studentskog zadatka u sklopu kolegija Primjena hipermedije u obrazovanju te uspješno položenoga ispita, na inicijativu je dr. sc. Rajke Jurdane-Šepić i dr. sc. Nataše Hoić-Božić nastavljen rad na oblikovanju coursewarea s ciljem stvaranja edukacijskoga sadržaja koji će u učenju i poučavanju fizike moći koristiti ne samo studenti kolegija Povijest fizike, nego i nastavnici fizike te učenici osnovnih i srednjih škola. Courseware je zato proširen sadržajima, prilagođenim tekstovima, citatima, prilozima, slikama, poboljšan mu je dizajn i unaprijeđena navigacija.

Tekst je metodički redigirala mr. sc. Branka Milotić s Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, a materijal je lektorirala Anastazija Vlastelić, prof. s Odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta u Rijeci. Sugestije i pomoć oko posebno zahtjevnoga dijela fizike 20. st. pružili su Velimir Labinac, prof. i dr. sc. Zoran Kaliman, izv. prof. s Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, a pomoć u izradi vremenske crte Martin Marasović, na čemu im autori srdačno zahvaljuju.

Ovaj je courseware tako postao dio znanstvenoga projekta Razvoj i modeliranje fizičkih koncepata u učioničkom i e-okruženju koji vodi dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić, a financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.

Nadamo se da će rad u coursewareu Povijest fizike svim korisnicima biti zanimljiv i ugodan te da će u njemu uživati koliko smo i mi uživali oblikujući ga!

Petar, Ana L., Ana M., Doris, Nataša i Rajka

travanj, 2009.