logo
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute  
Uvod
Stari vijek
Srednji vijek
Renesansa
Novi vijek
19. stoljeće
20./21. stoljeće
Uvod
Teorija relativnosti
Kvantna fizika
Atomska i nuklearna fizika
Kvantna teorija polja i fizika elementatnih čestica
Kviz
Literatura i linkovi
Predstavljanje
naslovna --> sadržaj --> 20./21. stoljeće --> atomska i nuklearna fizika

20. stoljeće - Atomska i nuklearna fizika

Od onih sam koji smatraju da znanost posjeduje veliku ljepotu.
Znanstvenik u svojem laboratoriju nije samo tehničar;
on je dijete stavljeno pred prirodne pojave
koje ga impresioniraju jednako kao i bajke.

Maria Sklodowska Curie

Istraživanja su tzv. katodnih i kanalnih zraka krajem 19. st. rezultirala 1897. godine otkrićem elektrona, što dugujemo engleskom fizičaru Josephu Johnu Thomsonu (1856. – 1940.). Ono je bilo prva indikacija unutarnje strukture atoma na kojoj se temeljio Thompsonov model atoma aktualan na prijelazu stoljeća. Model je poznat pod nazivom „kolač s grožđicama“ jer se mislilo da je pozitivno nabijena struktura u kojem su negativni elektroni ravnomjerno raspoređeni duž cijele strukture, poput grožđica u kolaču. Američki je fizičar Robert Andrews Milikan (1868. – 1953.) precizno odredio naboj elektrona, odnosno elementarni kvant naboja. Japanski fizičar Hantaro Nagaoka (1865. – 1950.) polazeći od Maxwelove elektrodinamike predlaže model atoma sličan planetnom sustavu u kojem je središnji dio atoma pozitivno nabijen, a elektroni kruže oko središta poput planeta oko Sunca.

Na prijelazu stoljeća otkrivene su i nove vrste zračenja. Godina 1895. je godina senzacionalnoga otkrića x-zračenja njemačkoga fizičara Wilhelma Conrada Röntgena (1845. – 1923.), kojim je 1901. postao prvi Nobelov laureat u povijesti. Radioaktivnost je 1896. godine otkrio francuski fizičar Henry Antoine Becquerel (1852. – 1908.) istražujući luminiscenciju. Maria Sklodowska CurieU početku je mislio da je luminiscencija minerala koje je koristio u pokusima uvjetovana korištenjem svjetlosti koje ih pobuđuje na zračenje, no ubrzo je ustanovio da neki minerali emitiraju zračenje „sami po sebi“, bez prethodnoga izlaganja svjetlosti. Zračenje je nazvano „uranovim“ i „Becquerelovim zrakama“. Ubrzo se u ove pokuse uključuje bračni par Maria Sklodowska Curie (1867. – 1934.) i Pierre Curie (1859. – 1906.). Njima zahvaljujemo naziv ove pojave koji i danas koristimo – radioaktivnost, te otkriće novih kemijskih elemenata radija i polonija. Daljnja su istraživanja otkrila tri različite vrste radioaktivnosti: alfa- beta- i gama-raspad. Otkriveno je i da mnogi drugi kemijski elementi pokazuju svojstvo radioaktivnosti, odnosno imaju radioaktivne izotope. Koncept je izotopa, kao različitoga atoma istoga elementa kojem jezgra ima jednaki naboj, a različitu masu, uveo 1913. godine engleski fizičar i kemičar Frederick Soddy (1877. – 1956.). Pokusi su njemačkih fizičara Lise Meitner (1878. – 1968.) i Otta Hahna (1879. -1968.) 1911. godine te engleskoga fizičara Jamesa Chadwicka (1891. – 1974.) 1914. godine otkrili da je energetski spektar beta-raspada kontinuiran, a ne diskretan, kao što je to spektar alfa- i gama-zračenja. Prema tadašnjim je spoznajama atomske fizike to bilo u neskladu sa zakonom očuvanja energije. Porijeklo radioaktivnosti nije moglo biti rastumačeno dok nije otkrivena struktura atomske jezgre.

Ne smijemo zaboraviti da pri otkriću elementa radija nitko nije mogao znati da će ono biti od koristi u medicini. To je otkriće bilo čisti znanstveni rad. To je dokaz da se znanstveni rad ne smije sagledavati s gledišta njegove izravne koristi. On mora biti motiviran samim sobom, ljepotom znanosti, a uvijek postoji mogućnost da će znanstveno otkriće, kao što je i radij, poslužiti na dobrobit čovječanstvu.

Maria Sklodowska Curie

Ernest RutherfordNovozelandski fizičar Ernest Rutherford (1871. – 1937.) početkom 20. st. u Manchesteru (Velika Britanija) okuplja plodan tim istraživača, među kojima su Hans Geiger (1882. – 1945.) i Ernest Marsden (1889. – 1970.), George Hevesy (1885. – 1966.), Henry Gwyn Jeffreys Moseley (1887. – 1915.), a nekoliko je godina dio tima bio i Niels Bohr (1885. – 1962.). U tom je periodu došlo do mnogih otkrića, a najznačajnija su otkriće prirode alfa-čestica te otkriće atomske jezgre.

Ključni se pokus za to otkriće dogodio 1909. godine kada su znanstvenici vrlo tanku zlatnu foliju izložili djelovanju alfa-čestica tj. helijevih jezgri. Thompsonov je model atoma predviđao će alfa-čestice proći kroz tanki metalni film i raspršiti se pod određenim malim kutovima. No, na veliko je iznenađenje istraživačkoga tima ustanovljeno raspršenje i pod velikim kutovima, a neke su se helijeve jezgre od metalne folije odbile potpuno unatrag. Rutherford je to usporedio s vjerojatnošću da list papira odbije topovsku kuglu. Rezultat je pokusa vodio prema novom modelu atoma, koji je Rutherford predložio 1911. godine: atom se sastoji od središnjega naboja okruženoga sferičnom raspodjelom naboja suprotnoga predznaka. U početku se pretpostavljalo da su i elektroni građevne čestice atomske jezgre, pa je u modelu za atom dušika rednoga broja 7 bilo pretpostavljeno da u jezgri ima 21 česticu, i to 14 protona i 7 elektrona, a u elektronskom omotaču još 7 elektrona. Otkriće je spina i spektroskopija dušikovih jezgri, do čega je 1930. godine došao talijanski fizičar Franco Rasetti (1901. – 2001.), pokazalo da se dušikove jezgre vladaju kao čestice cjelobrojnoga spina, tj. kao bozoni. To je bilo u potpunom neskladu s predloženim modelom dušikove jezgre s 21 nukleonom, pa je to neslaganje nazvano „dušikovom katastrofom“. No, „katastrofa“ je razriješena otkrićem neutrona, koje je 1932. objavio James Chadwick (1891. – 1974.) i njegova spina 1/2. Ruski je fizičar Dmitri Ivanenko (1904. – 1994.) predložio tada današnji model atoma prema kojem su atomski nukleoni protoni i neutroni, a ne elektroni. Naziv proton za pozitivno nabijeni nukleon prvi je upotrijebio Rutherford, a on je 1919. godine izveo i prvu pretvorbu (transmutaciju) jednoga elementa u drugi; toj je prvoj nuklearnoj reakciji u povijesti bombardirao dušik alfa-česticama i tako dobio kisik.

Stvarnost je složena. Nema opravdanja za sve ove prenagle zaključke.

Hideki Yukawa

Hideki YukawaGodine 1935. japanski teoretičar i prvi japanski nobelovac Hideki Yukawa (1907. – 1981.) je predložio prvu značajnu teoriju jake nuklearne sile, kojom je objasnio stabilnost, odnosno egzistenciju atomske jezgre. Prema Yukawi, posrednik je sile među nukleonima virtualna čestica, kasnije nazvana mezon, a jaka je privlačna nuklearna sila odgovorna za postojanje jezgre unatoč električnom odbijanju  protona. Yukawina je teorija objasnila mali doseg nuklearne sile. Godine 1947. engleski je fizičar Cecil Powell (1903. – 1969.) u kozmičkom zračenju otkrio česticu nazvanu pi-mezon (p-mezon), svojstava upravo predviđenih Yukawinom teorijom.

Time je uspostavljen suvremeni model atoma, čije je središte jezgra građena od neutrona i protona vezanih jakom nuklearnom silom. Kada je jezgra prevelikih dimenzija, mali doseg nuklearne sile ne može je držati na okupu i ona postaje nestabilna te se radioaktivnošću raspada. Alfa-raspadom jezgra emitira alfa-čestice ili helijeve jezgre, a beta-raspadom može emitirati elektron ili pozitron. Nakon tih raspada jezgra može biti u pobuđenom stanju i iz njega prijeći u osnovno stanje emisijom fotona visoke energije, tj. gama-raspadom.

Za razvoj je nuklearne fizike bila posebno važna gradnja uređaja kojima se ona istražuje – ubrzivača ili akceleratora čestica. Prvi se takvi uređaji konstruiraju u Americi 1928. godine. Načelo je rada ciklotrona 1930. godine predložio američki fizičar Ernest Lawrence (1901. – 1958.), za što je, uz svoja ostala istraživanja umjetne radioaktivnosti, 1939. godine dobio Nobelovu nagradu.

strelica_lijevo strelica_desno
struktura tvari starog vijeka

struktura tvari novog vijeka

 
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute