logo
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute  
Uvod
Stari vijek
Srednji vijek
Renesansa
Novi vijek
Uvod
Filozofija prirode
Mehanika i astronomija
Optika i valovi
Elektricitet i magnetizam
Toplina
Struktura tvari
Kviz
19. stoljeće
20./21. stoljeće
Literatura i linkovi
Predstavljanje
naslovna --> sadržaj --> novi vijek --> mehanika i astronomija

Novi vijek - Mehanika i astronomija

Znaš li zapovijed što vlada nebesima?
Možeš li postaviti njihova pravila na Zemlji?

Knjiga o Jobu

Galileo Galilei

Talijanski fizičar, matematičar i astronom Galileo Galilei (1564. – 1642.) često se naziva „ocem fizike“. To je čovjek koji je prvi uveo eksperimentalnu metodu, pokus ustanovio metodom znanstvenoga istraživanja i započeo matematičko formuliranje fizikalnih zakona, pa se zato smatra osnivačem klasične fizike i mehanike. Galileijev „slučaj“ suđenja s inkvizicijom primjer je povijesno najpoznatijega sukoba znanosti i vjere, čiji odjeci traju i do današnjega vremena.

Galilei je u Pisi studirao medicinu, a zatim matematiku i filozofiju. Već je kao student izučavao izokroničnost njihala promatrajući njihanje svijećnjaka u katedrali u Pisi. Ondje 1586. godine piše i rad o hidrostatičkoj vagi za određivanje gustoća krutina te izvodi pokuse kojima pobija učenje peripatetičara o slobodnom padu. Bacajući s kosoga tornja u Pisi dvije kugle jednakih obujama, a različitih masa, demonstrirao je Aristotelovim pristašama da teža tijela ne padaju brže; razliku je brzina padanja za tijela različitih oblika objasnio različitim otporom zraka.

Godine 1610. Galilei prelazi na Sveučilište u Padovi gdje se bavi problemima mehanike i gdje započinje njegovo zanimanje za Kopernikovo djelo. Iste je godine, čuvši za otkriće nizozemskih optičara, izradio svoj teleskop s uvećanjem od 30 puta i postao prvi čovjek koji je teleskop uperio u nebo. Ovaj je svestrani znanstvenik otkrio planine na Mjesecu, dnevnu i mjesečnu libraciju Mjeseca, Venerine faze, Sunčeve pjege, rotaciju Sunca, četiri Jupiterova satelita koja danas zovemo Galileijanskim satelitima te ustanovio da se Mliječna staza sastoji od velikoga mnoštva zvijezda. Rezultate je objavio u knjizi Zvjezdani glasnik.

U pitanjima znanosti tisuću autoriteta nije vrijedno
skromna razmišljanja jednoga pojedinca.

Galileo Galilei

Nakon višemjesečnih usklađivanja s crkvenim cenzorima u Rimu i Firenci 1632. godine je objavljena glasovita Galileijeva knjiga Razgovor o dva sustava svijeta, Ptolomejevom i Kopernikovom (Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo, tolemaico e copernicano), poznata kao Dialogo. Djelo je napisano u vidu razgovora Venecijanaca Sagreda i Simplicia s Firentincem Salviatijem. Salviati i Sagredo zastupaju Galileijeve stavove, a Simplicio je predstavnik peripatetičara. Inkvizicija je tražila da se u predgovoru knjige napomene kako je Kopernikovo učenje tek pretpostavka.

Zbog priklanjanja Kopernikovu učenju iskazanom u Dijalogu inkvizicija 1633. godine Galileija pozva u Rim. U travnju iste godine započinje saslušanje, a u lipnju i suđenje već starom i onemoćalom Galileiju. U sudskom je procesu traženo da se odrekne svoga učenja, na što je on i pristao bojeći se sudbine koja je snašla Giordana Bruna na Campu dei Fiori.

Galilei je osuđen na konfinaciju, kućni pritvor u svojoj kući u Firenzi, gdje je nastavio s radom i završio svoje veliko djelo u kojem je objasnio zakone fizike i mehanike Rasprave i matematički dokazi o dvjema novim znanostima (Discorsi e dimonstrazioni matematiche intorno a due nuove scienze attenenti alla meccanica), objavljeno 1638. godine. Tijekom konfinacije slobodno je pisao i vodio društveni život, a objavljivanje rada nije imalo nikakve posljedice po Galileijev status niti je dovelo do ponovnoga procesa. Neka njegova djela su se našla na vatikanskom 'popisu zabranjenih knjiga' (Index librorum prohibitorum).

Iako se odrekao svih tvrdnji o heliocentričnom sustavu, pripisuje mu se legendarna izjava „Eppur si muove.“ („Ipak se kreće.“), no nema dokaza da je to ikad izgovorio.

Već ste sto puta slušali o uvredljivoj besmislenosti kojom ste osudili Galileija, a ja ću vam to reći po sto prvi put. Zahtijevam da zauvijek slavite njegovu godišnjicu. Hoću također da iznad vrata vašeg Sv.Uficija stavite ovaj natpis „Ovdje je sedam kardinala neznalica odlučilo baciti u tamnicu vodećega mislioca Italije u njegovoj sedamdesetoj godini i staviti ga na kruh i vodu zato što je poučavao ljude“.

Voltaire


Postoje dvije sfere znanja (realms of knowledge); jedna koja ima izvor u Objavi i jedna koju racionalno možemo spoznati. Ovoj zadnjoj posebno pripadaju eksperimentalne znanosti i filozofija. Razlike među ovim dvjema sferama znanja ne bi trebalo shvaćati kao suprotnosti. One nisu potpuno strane jedna drugoj nego imaju dodirnih točaka. Metodologije svake od njih omogućavaju iznošenje različitih vidova stvarnosti.

Papa Ivan Pavao II


Sukob između Galileija i inkvizicije nije bio samo sukob između slobodne misli i vjerske zadrtosti ili između znanosti i religije. To je sukob između induktivnoga i deduktivnoga načina razmišljanja. Oni koji vjeruju u dedukciju kao put do znanja moraju negdje naći svoje premise, obično u svetim knjigama… Kako se ovakav način spoznaje urušava kada se posumnja u premise, oni koji vjeruju u njega moraju biti bijesni na čovjeka koji je doveo u pitanje autoritet svetih knjiga.

Bertrand Russel


strelica_lijevo strelica_desno
mehanika i astronomija starog vijeka
mehanika i astronomija srednjeg vijeka
mehanika i astronomija renesanse
mehanika i opća fizika 19. stoljeća
teorija relativnosti 20./21. stoljeća
 
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute