logo
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute  
Uvod
Stari vijek
Srednji vijek
Renesansa
Uvod
Filozofija prirode
Mehanika i astronomija
Optika i valovi
Elektricitet i magnetizam
Kviz
Novi vijek
19. stoljeće
20./21. stoljeće
Literatura i linkovi
Predstavljanje
naslovna --> sadržaj --> renesansa --> uvod

Renesansa - Uvod

Od 14. do 16. stoljeća nastupa vrijeme jednoga od najznačajnijih pokreta u kulturi zapadne Europe, koji je označio završetak srednjega vijeka i doveo do preokreta u znanosti, filozofiji i umjetnosti. To je vrijeme renesanse ili preporoda (prema franc. renaissance – ponovno se roditi). U renesansi se razvijaju gradovi, trgovina i promet, raste broj stanovnika, povećava se značaj novca, nastaju prve manufakture te raspadom feudalnoga nastaje novo, građansko društvo.

Antika je u renesansi smatrana vrhuncem čovjekovih stvaralačkih snaga, pa su sve umjetnosti i znanosti koje su cvjetale u antici ponovno bile oživljene. Skupljaju se i proučavaju antički rukopisi, uči se grčki i latinski jezik, rađa se racionalno i znanstveno shvaćanje svijeta. Nosioci su nove renesansne kulture bili humanisti koji su kulturu usmjerenu prema čovjeku suprotstavljali skolastičkoj znanosti i teologiji. Središte univerzuma više nije Bog, nego čovjek – univerzalno obrazovani humanist, predstavnik novčane i intelektualne elite.

Vitruvijev čovjekU renesansi stvaraju neki od najvećih umjetnika u povijesti čovječanstva: Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rafael i dr.

Renesansa je i vrijeme velikih otkrića; istraživači Kristofor Kolumbo, Vasco da Gamma, Ferdinand Magellan i dr. su otkrili nove kontinente i nove zemlje. Brojnim je istraživačkim pothvatima moreplovaca dokazano da je Zemlja okrugla čime je omogućeno novo shvaćanje svemira.

Godine 1440. je Johann Guttenberg izumio tiskarski stroj. Ovo je, jedno od najznačajnijih otkrića u povijesti čovječanstva, otvorilo mogućnost da znanje dopre do velikoga broja ljudi.

U matematici i fizici renesansa ne donosi nove velike spoznaje, ali je ovo razdoblje značajno jer predstavlja prekretnicu u razvoju znanosti i kulture. Poslije tisućljetnoga zastoja znanstvenici započinju borbu protiv autoriteta, protiv dominacije Aristotela i skolastičkoga pristupa znanosti. Renesansni učenjaci obnavljaju i počinju ponovno cijeniti učenja antike i civilizacija Istoka, Indije i islama. Započete su pripreme za novo doba.

strelica_desno
   
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute