logo
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute  
Uvod
Stari vijek
Srednji vijek
Renesansa
Novi vijek
19. stoljeće
20./21. stoljeće
Literatura i linkovi
Predstavljanje
naslovna --> sadržaj --> pojmovnik --> k

Pojmovnik

a b c č ć d đ e f g h i j k l lj
m n nj o p q r s š t u v w x y z ž

KANT – LAPLACEOVA HIPOTEZA ILI NEBULARNA HIPOTEZA
Hipoteza o nastanku Sunčeva sustava iz primarne maglice (nebule). Nebula je, prema teoriji, imala sferičan oblik i sastojala se od različitih vrućih plinova. Zbog vlastite se gravitacijske privlačnosti postepeno zgušnjavala. Zbog gravitacijskih je sila u središnjem dijelu nastalo Sunce, a na rubu nebule su se oblikovali planeti.

KELVINOVA TEMPERATURNA LJESTVICA
Kelvin (K) je osnovna jedinica SI za termodinamičku temperaturu. Odgovara termodinamičkoj temperaturi jednakoj Kelvin termodinamičke temperature trojne točke vode.

KEPLEROV TELESKOP
Prvi teleskop–refraktor u čijoj su konstrukciji umjesto konkavnih upotrijebljene konveksne leće. Davao je mutniju, obrnutu sliku, ali je imao veće vidno polje. Koristi se i danas.

KEPLEROVI ZAKONI
Prvi Keplerov zakon ili zakon putanja: Planeti se oko Sunca gibaju po elipsama, a Sunce je u jednom od žarišta elipse.
Drugi Keplerov zakon ili zakon površina: Spojnica Sunce–planet u jednakim vremenskim razmacima prebriše jednake površine.
Treći Keplerov zakon ili zakon perioda: Kvadrat periode planeta razmjeran je kubu srednje udaljenosti planeta od Sunca.

KIRCHHOFFOVA PRAVILA
Prvo pravilo: Zbroj je struja koje ulaze u točku grananja jednak zbroju struja koje iz te točke izlaze.
Drugo pravilo: U svakoj petlji strujnoga kruga zbroj elektromotornih napona E izvora struje jednak je zbroju svih elektrootpornih napona (padova napona) U, koji se javljaju na pojedinim otpornicima u tom krugu.

KIRCHHOFFOVI ZAKONI
Skup fizikalnih zakona iz područja elektriciteta koje je otkrio njemački znanstvenik Gustav Robert Kirchhoff (1824 – 1887.). Poznajemo: Kirchhoffove zakone o strujnom krugu, Kirchhoffov zakon o naponu, Kirchhoffove zakone spektroskopije i Kirchhoffove zakone termičkoga zračenja.

KOPERNIKANSKI OBRAT
Promjena u shvaćanju ustroja svemira, koju je izazvao heliocentrični sustav Nikole Kopernika (1473. – 1573.), a koja je bila suprotna dotadašnjem geocentričnom ili Ptolomejevu tumačenju. Fraza se koristi kao opis za posvemašnji obrat, revoluciju u mišljenju.

 

   
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute