Pojmovnik
THOMPSONOVA FORMULA
Relacija koja pokazuje kako frekvencija f titrajnoga kruga ovisi o kapacitetu kondenzatora C i induktivnosti zavojnice L:
THOMSONOV MODEL ATOMA
J. J. Thompson (1856. – 1940.) je zastupao model atoma u kojem su negativni elektroni ravnomjerno raspoređeni po pozitivnom atomu. Model se popularno naziva „puding sa šljivama“ ili „puding s grožđicama“.
THOMPSONOV PROBLEM
Određivanje minimalne energije (energije osnovnoga stanja) konfiguracije N klasičnih elektrona na površini sfere, gdje se elektroni kulonski odbijaju. Problem je u sklopu svojega modela atoma (vidi Thomsonov model atoma) 1904. godine postavio J. J. Thompson.
THOMPSONOVO RASPRŠENJE
Elastično raspršenje elektromagnetnoga zračenja na naboju. Električna i magnetna komponenta upadnoga zračenja ubrzavaju elektriziranu česticu koja zato zrači, pa ulazno zračenje smatramo raspršenim. Važna pojava u fizici plazme koju je protumačio J. J.Thompson.
THOMPSONOV UČINAK
Opisuje gradijent grijanja ili hlađenja vodiča kojim prolazi struja. Otkrio ga je 1851. godine William Thomson (poznat kao lord Kelvin, 1824. – 1907.).
TESLINE STRUJE
Visokofrekventne struje koje se dobivaju pomoću Teslina transformatora (vidi Teslin transformator). Imaju učinke slične onima koji se javljaju kod izmjeničnih struja niskih frekvencija. Ne izazivaju električni udar, ali stvaraju toplinske učinke.
TESLIN TRANSFORMATOR
Uređaj kojim se na načelu elektromagnetne indukcije proizvodi visoki napon vrlo velike frekvencije. Način rada i transformacije energije sličan je kao i kod običnoga transformatora.
TORRICELLIJEV POKUS
Pokus kojim je Evangelista Torricelli (1608. – 1647.) izmjerio atmosferski tlak. Opis pokusa: Staklena se cijev duljine približno jedan metar, koja je zatvorena na jednome kraju, napuni živom. Otvoreni se kraj cijevi zatvori prstom pa uroni u širu posudu sa živom. Kada se prst makne, dio žive iz cijevi isteče u posudu, dok se ne uspostavi ravnoteža tlaka živinoga stupca i atmosferskoga tlaka.
TYNDALLOV UČINAK
Raspršenje svjetlosti na česticama koloida. Može se vidjeti kada u tamnu sobu kroz rupicu uđe snop svjetlosti. U snopu se vidi svjetlucanje pojedinih čestica prašine koloidnih dimenzija.
|