logo
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute  
Uvod
Stari vijek
Srednji vijek
Renesansa
Novi vijek
19. stoljeće
20./21. stoljeće
Uvod
Teorija relativnosti
Kvantna fizika
Atomska i nuklearna fizika
Kvantna teorija polja i fizika elementatnih čestica
Kviz
Literatura i linkovi
Predstavljanje
naslovna --> sadržaj --> 20./21. stoljeće --> teorija relativnosti

20. stoljeće - Teorija relativnosti

Prostor i trajanje su jedno.

Edgar Allan Poe, Esej o kozmologiji, 1848.


Nema razlike među vremenom i bilo kojom od triju dimenzija
prostora, osim u tome kako ih doživljava naša svijest.
...znanstvenici /…/ dobro znaju da je vrijeme samo jedna vrsta prostora.

Herbert George Wells, novela Vremenski stroj, 1895.

Da ste imali priliku šetati živopisnim predjelima Toskane u posljednjem desetljeću 19. stoljeća, možda biste negdje na putu za Paviju susreli jednoga dugokosog momčića nedavno izbačenoga iz škole. Njegovi su mu učitelji u Njemačkoj objasnili da nikada ništa neće postići u životu, da njegova pitanja narušavaju red u razredu te da će biti najbolje ako napusti školu. On ih je poslušao i ubrzo se našao u sjevernoj Italiji, koja ga je očarala svojom ljepotom i gdje se mogao posvetiti stvarima beskrajno dalekim od onih kojima je bio kljukan u svojoj ranijoj, vojnički discipliniranoj, pruskoj školi. Njegovo je ime bilo Albert Einstein, a njegova su razmišljanja izmijenila svijet.

(Carl Sagan, Cosmos)

Albert Einstein (1879. – 1955.) jedan je od najistaknutijih tvoraca i predstavnika fizike novoga doba. Einstein je rođen u Ulmu (Njemačka) u židovskoj trgovačkoj obitelji, a školovao se u Njemačkoj, Italiji i Švicarskoj. Kao zaposlenik patentnoga ureda u Bernu 1905. godine, kada je i doktorirao, objavljuje u tada vodećem njemačkom znanstvenom časopisu Annalen der Physik četiri znanstvena članka koji su od iznimne važnosti za fiziku i razumijevanje svijeta. U prvom razjašnjava fotoelektrični efekt koristeći koncept kvanata energije, i za to objašnjenje 1921. godine dobiva Nobelovu nagradu. U drugom radu tumači Brownovo gibanje (slučajna gibanja malih čestica kao izravan dokaz aktivnosti molekula) podržavajući time atomsku teoriju. Trećim radom O elektrodinamici tijela u gibanju (Zur Elektrodynamik bewegter Körper) uvodi specijalnu teoriju relativnosti, radikalno nov svjetonazor, kojim uvodi fundamentalne promjene u shvaćanju prostora i vremena, i koji dalje razrađuje u četvrtom radu iskazujući jednadžbu ekvivalencije mase i energije.

Zašto sam baš ja stvorio teoriju relativnosti?
Čini mi se da je razlog sljedeći: čovjek koji je
normalno odrastao uopće ne razmišlja
o problemu prostora i vremena.Po njegovu je mišljenju
on s tim pojmovima raščistio još u djetinjstvu.
Ja sam se, međutim, razvijao tako sporo da su prostor
i vrijeme zaokupljali moje misli i kada sam već bio odrastao.

Albert Einstein

Specijalna je teorija relativnosti brzo zadobila široku pozornost potvrđujući time kasniji Einsteinov komentar da je u 1905. godini bila „zrela za objavljivanje“. U ranoj je diseminaciji ideje značajnu ulogu imao Max Planck, o kojem Einstein piše: „Pozornost koju je teorija brzo dobila od kolega u velikom je dijelu zasluga odlučnosti i topline kojom ju je zagovarao Planck“.

Hermann MinkowskiPlanck je 1908. godine i skovao naziv „teorija relativnosti“ želeći naglasiti kako specijalna teorija relativnosti, a kasnije i opća, interpretira načelo relativnosti poznato još od Galileija. Iznimno je velik značaj za prihvaćanje teorije relativnosti svakako imala matematička formulacija teorije koju 1907. predstavlja matematičar Hermann Minkowski (1864. – 1909.). On zasniva interpretaciju u četverodimenzionalnom prostoru, nazvanom prostor–vrijeme ili prostor Minkowskog, u kojem povrh tri prostorne, jednu od dimenzija čini vrijeme, a točke se nazivaju „događajima“. U tom se prostoru geometrija specijalne relativnosti mogla jednostavnije prikazati.

Odsad prostor za sebe i vrijeme za sebe postaju tek puke sjene
i samo je neka vrsta njihova sjedinjavanja sačuvala nezavisno postojanje.
Ovo je sjedinjenje nazvano prostor–vrijeme.

Hermann Minkowski

Specijalna teorija relativnosti proizlazi iz postulata konačne i maksimalne brzine svjetlosti, konstantne u svim inercijalnim referentnim sustavima. Postuliranje je neovisnosti brzine svjetlosti o gibanju izvora svjetlosti ili motritelja značilo korjenitu promjenu u odnosu na dotadašnje klasične newtonovske koncepte apsolutnoga prostora i vremena te zbrajanje brzina i zagarantiranu istodobnost Galileijeve klasične relativnosti.

Vrijeme je u klasičnoj fizici poput rijeke koja nosi pojave kao rijeka brodove. Pa i kada nema brodova, rijeka teče. Prostor je obala rijeke, koja isto postoji neovisno o brodovima. Einsteinova teorija relativnosti promijenila je tu sliku na sljedeći način: kada nema brodova – rijeka ne teče! Oblik se obale mijenja pod djelovanjem lađa u prolazu!

Charles Nordmann

strelica_lijevo strelica_desno
mehanika i astronomija starog vijeka
mehanika i astronomija srednjeg vijeka
mehanika i astronomija renesanse
mehanika i astronomija novog vijeka
mehanika i opća fizika 19. stoljeća
 
  Sadržaj Pojmovnik Ostalo Vremenska crta Kontakt Mapa Upute